Kepenk

Kepenk

Kepenk, sarmal kapı veya daraba gibi halk arasında çeşitli isimlerle anılan dikey şeklinde çalışan bir kapı modelidir. İngilizcede ise Roller Shutter olarak bilinmektedir. Dikey sistemin üst tarafında bulunan motor şaftının dönmesiyle lamel denilen mekanizmanın üzerine sarılması sonucu açılıp kapanma işlemi yapar. Pek çok farklı alanda kullanım olanağı bulan bu ürün en çok garaj kapısı, işyeri kapısı, yangın bölme kapısı, fabrika kapısı gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ev camları için panjur şeklinde kullanılan sarmal kapılar da mevcuttur. 

Kepenk Ne İşe Yarar?

İşyerleri, garajlar ayrıca apartman ve villalar da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde güvenlik imkânı sağlamaktadır. Otomatik kumandalı sistem ile güvenlik kontrolü, kötü hava şartlarına karşı koruma, izolasyon imkânı ve buna bağlı olarak enerji tasarrufu gibi çeşitli avantajları vardır. Tehlikeli durumlar, olası darbe ve patlayıcılara karşı gövdesi dayanıklıdır. Şifreli panel özelliği ile daha çok ve daha etkili bir güvenlik imkânı göstermektedir. 

Kepenk Çeşitleri 

Kepenk sistemleri çeşitleri alüminyum ve çelik olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Günümüzde kullanımı ise avantajlarından dolayı giderek yaygınlaşmaktadır. Olumsuz hava şartlarına karşı içerisini dış etkilerden koruması yaygınlaşması yönünde en etkili avantajlarındandır. Ayrıca hırsızlık gibi durumların yaşanmaması yönünde önemli bir koruyucu etkiye sahiptir. Sistemin sağlam bir şekilde kurulmasında malzemenin kalitesi çok önemlidir. Bakımlarının düzenli ve iyi bir şekilde yapılması gereklidir. Çeşitlerine göre işçilik kalitesi de uzun ömürlü olmasında önemli bir etken olmaktadır.