Korkuluk

Korkuluk

Korkuluk; balkon, merdiven havuz kenarı veya inşaat gibi alanlarda güvenliği sağlamak amacı ile ayrıca hoş bir görünüm oluşturmak için de yapılan dekorasyondur. Plastik, alüminyum, demir ve ahşap gibi malzemelerden üretilebilir. Halk arasında Trabzan veya Küpeşte olarak da bilinmektedir. Fakat bu isimler birbiri ile aynı olarak aynı yapıyı ifade etmektedir. 

Sıklıkla merdivenlerde kullanılan bu yapının ilk amacı güvenliği sağlamak olsa da şıklığı da önemli bir etkendir. Ev dekorasyonunun tamamlayıcı bir parçasıdır. Geçmiş zamanlarda daha çok düz renkler ve sadece birkaç model ile sınırlı kalırken günümüzde farklı renkler ile pek çok farklı model ile tasarlanabilmektedir. Kullanıcının isteğine göre tasarlanabilir yapıdadır. 

Korkuluk Modelleri

Sıklıkla günlük hayatta merdiven ve balkon gibi yapılarda kullanılan korkuluk modelleri isteğe bağlı olarak tasarlanabilmektedir. Tamamen kişinin isteğine bağlı olarak renk ve model sınırlandırılması yoktur. Her renk ve akla gelebilecek her türlü model uygulanabilir. Kullanacak kişinin aklında belirli bir model var ise o da yapılabilir. Eğer kullanıcı yeni fikirlere açıksa geniş model kataloglarından da seçebilir.  Ayrıca bilgisayar ortamında kişiye özel tamamen istek doğrultusunda yepyeni bir model de üretilebilir. Tasarlanan modelin kullanım alanına göre uygun bir yapı malzemesi ile üretilmelidir. Bu konuda yapının dışarıda direkt hava koşullarına açık bir durumda mı yoksa ev içerisinde korunaklı bir durumda olması yapı malzemesi seçiminde önemli bir etkendir. Uygun malzemeler ile üretilen yapının eve montajı gerçekleştirilebilir.