Küpeşte

Küpeşte

Küpeşte, gemicilik ve mimari yapılardan farklı anlamları olan bir terimdir. Gemicilik alanında güvertenin yukarısında kalan bölümleri ifade ederken mimari yapılardan korkulukların el ile tutulan kısımları ifade etmektedir. Teras ve merdiven gibi yapıların güvenlik sağlamak amacı ile; demir, krom paslanmaz veya ahşap malzemelerden tasarlanmaktadır. Ağırlıklı olarak güvenlik sebebiyle kullanılsa da önemli bir dekorasyon elemanıdır. Bir tutunma elemanı olarak merdivenlerin ilk basamağından son basamağına kadar devam eden merdiveni kullanırken kolaylık ve güvenlik sağlamak görevi olan bir yapı bölümüdür.

Yapımında form olarak insan eline uygunluk esas alınmaktadır. Kolay tutunabilme ve sağlam olması en önemli özellikleri arasındadır. Merdivenin formuna göre özel olarak yapının da formu değişmektedir. Korkuluk ile eş anlama gelmektedir. Daha ince detaylarına göre bakıldığında korkuluğun el ile tutulan bölümü olarak ifade edilebilir. 

Form ve Estetik Olarak Küpeşte Tasarımları

Küpeşte, merdivenlerde güvenlik amaçlı kullanılıyor olmasının yanında ev dekorasyonu için de önemli bir parçadır. Merdivenin; basamak genişliği, büyüklüğü, duvar mesafesi gibi özelliklerine bağlı olarak çeşitli şekillerde tasarlanabilir. Farklı malzemelerden üretilen farklı formları bulunmaktadır. Tasarımlarda dikkat edilmesi gereken farklı noktalar vardır. İlk olarak kesinlikle insan eline uygun olarak tasarlanmalıdır. Zarar verebilecek sivri kenarları olmamalı ve kir tutmaz yapıda olmalıdır. Yapımında keskin veya aşındırıcı maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Tasarımda cam tercih edilecekse kullanıma uygun bir cam türü seçilmelidir.